9th Kano State House of Assembly members 2019 – 2023

  1. Rt. Hon Abdul’aziz Garba Gafasa Speaker (APC) (Ajingi Constituency)
  2. Hon. Engr Hamisu Ibrahim Deputy Speaker (APC) (Makoda Constituency)
  3. Hon. Labaran AbdulMadari Majority Leader (APC) (Warawa Constituency)
  4. Hon. Ayuba Labaran Alhassan Deputy Majority Leader (APC) (Kabo Constituency)
  5. Hon. Kabiru Hassan Dashi Chief Whip (APC) (Kiru Constituency)
  6. Hon Hayatu Musa Dorawar Sallau Deputy Whip (APC) (Kura/Garun Malam Constituency)
  7. Rt. Hon. Isyaku Ali Danja (PDP) Minority Leader (Gezawa Constituency)
  8. Hon. Garba Shehu Fammar Deputy Minority Leader (PDP) (Kibiya Constituency)
  9. Hon. Muhammad Ballo Butu-Butu (APC) (Rimin Gado/Tofa Constituency)
  10. Hon. Nuraddeen Alhassan Ahmad (APC) (Rano Constituency)
  11. Hon. Jibril Isma’il Falgore (APC) (Rogo Constituency)
  12. Hon Tukur Muhammad (PDP) (Fagge Constituency)
  13. Hon. Salisu Maje Ahmad Gwangwazo (PDP) (Municipal Constituency)
  14. Hon. Lawal Rabi’u (PDP) (Tarauni Constituency)
  15. Hon.  Umar Musa Gama (PDP) (Nassarawa Constituency)
  16. Hon. Aminu Saadu (PDP) (Ungoggo Constituency)
  17. Hon.  Lawal Hussain (PDP) (Dala Constituency)
  18. Hon. Yusuf Babangida Suleiman (PDP) (Gwale Constituency)
  19. Hon Mudassir Ibrahim (PDP) (Kumbotso Constituency)
  20. Hon. Muhammad Elyakub (APC) (Dawaki Kudu Constituency)
  21. Hon. Kabiru Yusuf Isma’il (APC) (Madobi Constituency)
  22. Hon Tasi’u Ibrahim Zabainawa (APC) (Minjibir Constituency)
  23. Hon. Muhammad Dan’azumi (APC) (Gabawa Constituency)
  24. Hon. Saleh Ahmed Marke (APC) (Dawaki Tofa Constituency)
  25. Hon. Kabiru Hassan Dashi (APC) (Kiru Constituency)
  26. Hon. Nasiru Abdullahi Dutsen Amare (APC) (Karaye Constituency)
  27. Hon. Abubakar Danladi Isah (APC) (Gaya Constituency)
  28. Hon. Abba Ibrahim Garko (APC) (Garko Constituency)
  29. Hon. Zubairu Hamza Masu (APC) (Sumaila Constituency)
  30. Hon. Musa Ali Kachako (APC) (Takai Constituency)
  31. Hon. Sunusi Usman Bataiya (APC) (Albasu Constituency)
  32. Hon. Garba Ya’u Gwarmai (APC) (Kunchi/Tsanyawa Constituency)
  33. Hon. Abdullahi Iliyasu Yaryasa (APC) (Tudun Wada Constituency)
  34. Hon. Lawal Shehu (APC) (Bichi Constituency)
  35. Hon. Abubakar U. Galadima (APC) (Bebeji Constituency)
  36. Hon. Ali Ibrahim Isah Shanono (APC) (Bagwai/Shanono Constituency)
  37. Hon. Muhammad Uba Gurjiya (APC) (Bunkure Constituency)
  38. Hon. Salisu Ibrahim Muhammad (APC) (Doguwa Constituency)
  39. Hon. Murtala Musa Kore (APC) (Dambatta Constituency)
  40. Hon. Yunusa Haruna Kayyu (APC) (Gwarzo Constituency)